Mieszkanie Plus – czy emeryci też się załapią?

Przedstawiciele rządu akcentują w swoich wypowiedziach, że z programu będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany. Należałoby sądzić, że szanse na tani wynajem mają także emeryci. Zobaczmy, jak bardzo może to być realne.

Krótko o dwóch filarach Mieszkania Plus

Zanim jednak przejdziemy do filaru programu polegającego na tanim wynajmie mieszkań, zajmijmy się punktem programu, z którego z całą pewnością emeryci będą mogli skorzystać. Mowa tutaj o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Będą to specjalne subkonta możliwe do założenia w bankach i Skokach, na których będzie można oszczędzać na cele mieszkaniowe już od 2018 r.

Atutem IKM-ów jest to, że wedle założeń będzie mógł skorzystać z nich każdy, choć zostaną określone kryteria rodzinne i dochodowe, wedle których określone osoby (np. z niepełnosprawnymi dziećmi) otrzymają jeszcze dodatkowe wsparcie. Oszczędności będzie można wypłacić po 5-letnim okresie ich gromadzenia. Do tych środków rząd będzie dopisywał specjalną premię, a powiększeniu wysokości zgromadzonych pieniędzy przysłuży się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. tzw. podatku Belki, wynoszącego aż 19% od zaoszczędzonych środków.

Drugim punktem programu, z którego będą mogli skorzystać emeryci to rządowe wsparcie społecznego budownictwa czynszowego. Dotyczy to zwłaszcza osób o niskiej emeryturze, przez to zagrożonych ubóstwem. Dofinansowanie dla np. samorządów budowy mieszkań komunalnych może wynieść od 35% do nawet 55% kosztów ich powstania.

Tani najem a emeryci

Flagowym elementem programu mieszkaniowego obecnego rządu jest tani wynajem mieszkań powstałych na gruntach państwowych. Z tego powodu ich ceny kształtują się na poziomie 10-20 zł/m2, a w przypadku opcji z wykupem wynajmowanej nieruchomości 12-24 zł/m2. Takie mieszkanie po opłaceniu dodatku do czynszu będzie mogło być własnością beneficjenta programu po 25 latach. Dla emerytów tani najem w programie Mieszkanie Plus w obliczu coraz niższych świadczeń może stać się dobrym wyjściem na zachowanie dotychczasowego standardu życia.

Mieszkanie Plus – wreszcie program mieszkaniowy dla emerytów?

Ograniczeń wiekowych w programie taniego najmu nie przewidziano, więc emeryci mają szansę skorzystać z programu. W odróżnieniu od przewidzianego dla osób młodych programu MdM, w którym zostało do rozdysponowania jeszcze ponad 400 mln zł. O warunkach tego, niestety nie dla emerytów, programu przeczytamy na stronie http://www.mieszkaniedm.pl/ . By wziąć udział w MdM, potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Mieszkanie Plus skierowane jest do osób, którzy odpowiednią do wzięcia kredytu hipotecznego pochwalić się nie mogą. Z tego powodu program jawi się jako dobra alternatywa na nowe mieszkanie dla osób, których wiek nie pozwala w wielu bankach na rozpoczęcie akcji kredytowej.

Program, co prawda, będzie premiował rodziny wielodzietne, jednak kryterium zamożności też będzie tutaj brane pod uwagę. Sporo państwowych gruntów włączonych w Mieszkanie Plus znajduje się na obrzeżach miast, dlatego będzie to też szansa na zamieszkanie w spokojnych warunkach, tak potrzebnym emerytom. Ich lokalizacje można zobaczyć na stronie, która dokładnie opisuje założenia programu Mieszkanie Plus.

Jedno w tym wszystkim jest pewne, następca RnS i MdM otwiera się na większą grupę osób, dlatego także starsze osoby będą mogły skorzystać z nowych, a przede wszystkich tanich możliwości mieszkaniowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*