Myślisz poważnie o emeryturze? Sprawdź IKE!

Obecny trójfilarowy system emerytalny nie gwarantuje spokojnej emerytury. A na pewno nie wtedy, gdy w całości będziesz polegać na składkach ZUS-owskich.

Prognozy zakładają mało optymistyczny wariant sytuacji, w której znajdą się emeryci. Mogą oni otrzymać nawet 50-60% osiąganego wynagrodzenia lub mniej. Takie dochody nie pozwolą zachować dobrego standardu życia.

Oszczędzanie bez 19% podatku

Na szczęście, możesz podjąć odpowiednie działania, by temu zapobiec. Im wcześniej to zrobisz, tym więcej oszczędności emerytalnych zdążysz zgromadzić. Można oszczędzać na tradycyjnych lokatach przynoszących stosunkowo pewny zysk. Istnieje jednak sposób, by twoje oszczędzanie było bardziej efektywniejsze. Tak się stanie dzięki zwolnieniu z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, które można spotkać decydując się na Indywidualne Konta Emerytalne.

To wygodna forma gromadzenia dodatku do emerytury uzyskanej ze składek z ZUS-u. Całkiem zresztą sporego. Wedle wyliczeń, po 30 latach oszczędzania, można liczyć na aż ok. 118 tys. dodatkowych środków do rozdysponowania na emeryturze. Oszczędzisz tyle, przy dokonywaniu maksymalnych wpłat na konto.

Limit wpłat i warunki wypłaty z IKE

Warto wiedzieć, że istnieje tutaj limit oszczędzania. Wpłaty roczne nie mogą przekroczyć 300% prognozowanego średniego wynagrodzenia. Przy tym limit IKE, który obowiązuje w danym roku nie może być niższy od ubiegłorocznego. W 2017 r. jest to w skali roku dokładnie 12 789 zł. Jeśli przekroczysz limit, instytucja prowadząca konto zobowiązana jest zwrócić nadpłatę.

Bardzo mało osób o oszczędzaniu na emeryturę myśli już w młodych latach. IKE może stanowić do tego zachętę. Osoby pomiędzy 16. a 18. rokiem życia też mogą dokonać wpłat, choć tylko w tych latach kalendarzowych, w jakich osiągali dochody w ramach umowy o pracę i tylko do ich wysokości.

By zachować przywileje wynikające z posiadania konta, wypłaty zgromadzonych środków można dokonać po osiągnięciu 60. roku życia (lub 55. w przypadku osób z wcześniejszym prawem do nabycia emerytury) i regulowaniu wpłat przez minimum 5 lat kalendarzowych. Trzeba też pamiętać, że do zwolnienia z podatku Belki będą uprawnione osoby, które 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę uzbierały min. 50% wartości środków zgromadzonych na IKE.

Gdzie założyć IKE?

Wpłat dokonuje się w formie pieniężnej, za wyjątkiem rachunków maklerskich, jeśli zdecydujemy się na wkład w postaci papierów wartościowych. Trzeba wiedzieć, że IKE można założyć w różnych instytucjach. Mogą to być podmioty prowadzące działalność maklerską, banki, otwarte fundusze inwestycyjne lub specjalistyczne fundusze otwarte, zakłady ubezpieczeniowe i dobrowolne fundusze emerytalne.

Założyć można tylko jedno IKE. Za wyjątkiem pierwszego roku od założenia konta, środki można przenosić bez utraty zysków pomiędzy różnymi instytucjami. Poszczególne formy cechują się różnym poziomem ryzyka, którego akceptowalność i zasób wiedzy o inwestowaniu wpływa na to, gdzie założysz IKE.

Dobrze to zrobić po dokładnym zorientowaniu się w tym, na czym polega oszczędzanie w danych instytucjach, co zostało dokładnie opisane w poradniku emeryta http://ike.org.pl/. Im więcej wiesz, tym większy poziom ryzyka będziesz w stanie zaakceptować i więcej oszczędności zgromadzić.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*