Oszczędzanie na emeryturę – od czego zacząć?

W moim przypadku zaczęło się od rozmowy z żoną, a dla kawalerów proponuję zapoznać się ze wstępnymi obliczeniami wysokości waszej przyszłej emerytury z ZUS. Nic tak nie zmotywuje do wzięcia sprawy we własne ręce, jak wizja życia za 1000zł lub konieczność pracy do śmierci, ponieważ inaczej nie byłoby nas stać na utrzymanie. Mimo, że coraz więcej Polaków deklaruje, że oszczędza regularnie na przyszłość i tak nadal jesteśmy na szarym końcu Europy pod względem zgromadzonych oszczędności. Nie stawia nas to w najlepszym świetle. Oczywiście nasze zarobki są nieporównywalne do zarabiających w euro mieszkańców zachodniej Europy, ale to systematyczność może zagwarantować nam sukces.

Najlepiej zacząć już dziś

Oczywiście przekonuje do oszczędzania na swoją emeryturę z uporem maniaka, ale jestem tego świadom i obiecuję, że zdania nie zmienię i nadal będę próbował udowadniać, jak ważny jest to temat. Myślałem kiedyś, że z moimi zarobkami mogę jedynie zapewnić rodzinie dach nad głową, normalne życie i ewentualny wyjazd na wczasy raz w roku, a o oszczędzaniu na przyszłość nie może na razie być mowy. Najgorsze co możemy zrobić to odkładanie tego na później. Im wcześniej zaczniemy odkładać tym większą sumę uda nam się zaoszczędzić. Zastanawiałeś się kiedyś, czy warto? Przestań się już zastanawiać, wstań z fotela i idź do banku już teraz. Najlepiej zacząć już dziś budować swoją przyszłość.

Decyzja, której nigdy nie pożałujesz

Nie będę pisał o swoich zarobkach, o wysokości oszczędności emerytalnych, jakie udało mi się zgromadzić w ciągu tych kilku lat. Jeden zarabia więcej, inny mniej. Ktoś zaoszczędzi ogromną sumę i w ogóle nie musi martwić się o swoją przyszłość, inny będzie liczył każdy grosz i cieszył się z każdej zaoszczędzonej sumy. Oszczędzanie na emeryturę to decyzja, której nie żałuję i nikt nigdy nie pożałuje, ponieważ przyniesie nam jedynie korzyści.

Zacząłem oszczędzanie od obliczeń

Przyjmijmy, że założymy sobie, że uda nam się co miesiąc dokładać kwotę 300zł. Jeśli zaczniemy odkładać je wystarczająco wcześnie to po 30 latach oszczędzania uskłada nam się okrągła sumka ponad 100 000zł. Zawsze powtarzałem, że nie ważne ile zarabiamy tylko to ile wydajemy. Ludzie oszczędni są wstanie odłożyć więcej ograniczając niepotrzebne koszty. Najlepiej odkładać co najmniej 10% wysokości swoich zarobków. Musimy zatem podjąć decyzję, dokonać obliczeń i założyć, że będziemy tyle odkładać regularnie. Następnie wybierzmy najlepszy dla nas produkt oszczędnościowy, który zapewni bezpieczeństwo naszym środkom. Oszczędzanie pod poduszkę nie jest najlepszym pomysłem. IKE, IKZE, konto oszczędnościowe czy lokata dadzą nam gwarancję zwrotu zgromadzonych oszczędności.

Teraz masz już wszystko

Gdy dotarło do mnie, że oszczędzanie na emeryturę nie jest kaprysem bogatych, a koniecznością w dzisiejszych czasach, nie zastanawiałem się zbyt długo. Wybrałem się do banku, podpisałem umowę i stałem się spokojnym człowiekiem. Dysponujesz ważnym przekonaniem, podjąłeś decyzję o długoletnim oszczędzaniu, wiesz już gdzie i ile będziesz odkładał. To znaczy, że masz juz wszystko, więc czas już zacząć odkładać na swoją emeryturę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*