Pewna lokata to spokojna emerytura

Od dawna wiadomo, że lokaty bankowe to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów pomnażania pieniędzy. Co więcej, gwarantują one pewny zysk. Zobaczmy, czy założenie lokaty to dobry pomysł na emeryturę bez finansowych zmartwień.

Niż demograficzny i skomplikowane zasady systemu emerytalnego powodują, że emerytura jaką otrzymamy może nie przekroczyć nawet połowy osiąganego w pracy zarobkowej wynagrodzenia. Dlatego, już wiele lat przed emeryturą należy zadbać o zachowanie standardu życia po ukończeniu pracy zarobkowej.
Jest to możliwe dzięki lokatom, które są produktem bankowym, na którym umieszczamy swoje pieniądze z jednoczesnym zobowiązaniem się, że nie będziemy wypłacać zgromadzonych tam środków. Po upływie zadeklarowanego czasu, możemy liczyć na zwrot pieniędzy wraz z należnymi odsetkami.

Rodzaje lokat

Wariantów lokat jest wiele. By uzyskać emeryturę z lokaty dobrze zdywersyfikować miejsca ulokowania pieniędzy. Część środków możemy umieścimy na lokacie długoterminowej. Im dłużej ona trwa, tym większe oprocentowanie zyskujemy. Fakt, że z lokat terminowych nie wypłacimy bez utraty odsetek zgromadzonych środków można sobie zrekompensować ulokowaniem ich na innej lokacie.

Może to być np. lokata progresywna, ze zmiennym oprocentowaniem, zwiększającym się z czasem trwania lokaty. Tutaj zyskujemy możliwość wypłaty środków bez utraty odsetek, co może się przydać w trudnej sytuacji życiowej, która zawsze może nas spotkać. Umieszczenie części pieniędzy na lokatach krótkoterminowych pozwala zachować konieczny balans między maksymalizacją zysku a możliwością wypłaty środków, kiedy będzie taka potrzeba. Ową maksymalizację zysków osiągnąć można zmianą lokaty zawartej na mniej korzystnych warunkach na tę z większym zyskiem.

Krótkoterminowe lokaty dają nam możliwość zmiany, co w przypadku długoterminowych produktów może się zakończyć tym, że założona lokata opłacalna kilka lat temu obecnie już taką nie jest. Obserwacji zachodzących zmian może posłużyć ranking lokat ze strony http://extralokaty.pl/. Dzięki niemu bez poświęcania wielkiej ilości czasu, łatwo wybierzemy lokatę na najlepszych warunkach.

Wśród rodzajów lokat znajdziemy też te, jak np. lokaty walutowe i terminowe z funduszem inwestycyjnym, które mogą nam dać bardziej dynamiczny zysk, jednak za cenę stałej obserwacji rynku i zachodzących na nim trendów oraz nieco większego ryzyka.

Lokata – pewny zysk w sam raz do wykorzystania na emeryturze?

Poza pamiętaniem o zróżnicowaniu źródeł dochodu z lokat, należy przy ich wyborze kierować się okresem zapadalności, czyli długością lokat oraz kapitalizacją. To czas, po którym dopisywane są do danej lokaty odsetki. Im będzie się to częściej działo, tym większy zysk osiągniemy.

Jeśli do tego, będziemy zwracać uwagę na inflację, obecność 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych i powiązania lokat z innymi produktami, nasz zysk stanie się łatwo prognozowalny. Wiedząc ile zarobimy, bez praktycznie żadnego wysiłku poza założeniem lokaty i wpłatą pieniędzy, łatwiej zaplanujemy inne inwestycje i zapanujemy nad emerytalnymi finansami. A nie będzie to łatwe, gdy polegać będziemy na ZUS-ie lub OFE, gwarantującymi bezpieczeństwo emeryta jedynie na minimalnym poziomie. Lokaty pozwalają ten poziom praktycznie bez żadnego ryzyka podwyższyć.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*